Sırala
Görünüm:
1 2 3 4 5 ... 7
Toplam 99 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 ... 7

Çekirdek kahve

Dilimizde gönülden gönle bağ kurmamızı en güzel en naif şekilde ifade eden “Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır” deyiminin ana kaynağı çekirdek kahvelerdir. Çekirdek kahvelerin kökeni uzun yıllara dayanmaktadır.  Birçok çekirdek kahve çeşidi bulunmaktadır. Hatta öyle ki dünya genelinde yüzlerce çekirdek kahve çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler arasında sık sık rağbet gören iki tane çeşit vardır.

Çekirdek kahve çeşitleri nelerdir?

Bahsettiğimiz üzere çekirdek kahve çeşitleri çok fazla olsa da bu çeşitlerden iki tanesi sık sık tercih edilmektedir diyebiliriz. Bu kahve çeşitleri Arabica, Robusta çekirdek kahveleri.

Coffea Arabica ağacı ve çekirdeğinin özellikleri nedir?

Dünya genelinde en çok ticaretini yapılan çekirdek kahve türü Coffea Arabia’dır. Hatta bunu rakamlara dökecek olursak eğer dünya genelinde üretilen çekirdeklerinin %80’i Arabica, %20’si Robusta familyasına aittir diyebiliriz. Arabia türüne ait kahve ağaçları standart olarak yer seviyesinden 800 ila 2.000 metre yüksekliğinde bulunmayı sevmektedir. Normal bir Arabia ağacı yılda 5 kg gibi bir sayıda meyve üretimi sağlamaktadır. Bu 5 kg miktardaki meyveden ise 1 kg kadar kahve çekirdeği elde edilmektedir. . Arabica çekirdeklerinden elde edilen kahve Robusta çekirdeklerinden elde edilene göre daha az kafein içerir ancak daha aromatik ve lezzetlidir. Arabia cinsine ait ağaçlar Robusta cinsi ağaçlara nazaran daha narin bir yapıya sahiptir. Bu sebeple Arabia ağaçlarının ihtiyaç duyduğu iklim ve özel bakım göz önünde bulundurulduğunda daha zor ve maliyetli bir üretime sahiptir diyebiliriz. Arabi ağaçlar, ziraat alanında kullanılan ilaçlara karşı hassastır ve bu sebeple bu tür ilaçlardan çok çabuk etkilenirler. Arabica çekirdeğinin kafein içeriği %1-2 civarındadır. Robusta’ya oranla daha az asidik, aroması yüksek ve içimi daha keyif vericidir. Bu sebeple Arabia çekirdek kahve hakkında mide dostu olduğunu da söyleyebiliriz.

Coffea Canephora (Robusta) ağacı ve çekirdeğinin özellikleri nedir?

Robusta familyasına ait kahve ağaçları genel itibariyle yer seviyesince 600 metreye kadar yetiştirilebilme özelliğine sahiptir. Arabia cinsi ağaçlar gibi narin bir yapıya sahip değillerdir. İklim ve yetiştirilme koşullarına bakarak Robust familyasına ait ağaçların, Arabia ağaçlarına benzediği söylenebilir. Fakat Robusta ağaçları herhangi bir koşul değişme durumuna karşılık olarak dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu dayanıklı yapıları göz önünde bulundurulduğunda Robusta çekirdeklerinin Arabica çekirdeklerine nazaran daha az maliyet ve daha kolay üretiminin yapıldığı söylenebilir. Robusta çekirdekleri Arabica çekirdeklerine göre yaklaşık iki kat daha fazla (% 2-5) kafein içerir. Bununla birlikte aromatik olarak Arabica’ya oranla daha fakirdir ve asit oranı daha yüksektir.

Çekirdek kahvenin yararları nelerdir?

İkili ilişkilerde ki güçlü bağların kurulmasına yardımcı olmasının yanı sıra çekirdek kahvenin birçok yararı bulunmaktadır. Bu yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Antioksidan özelliği ile kahve çekirdeği: Kahve çekirdeklerinin içerdiği asitler vücutta bulunan serbest radikallerin etkilerini 10 kata kadar azaltabilir. Bahsettiğimiz üzere antioksidan özelliği sebebi ile cilt sağlığı için yararlıdır.

Toksit koruyucu özelliği ile kahve çekirdeği: Bahsettiğimiz üzere kahve çekirdekleri serbest radikalleri büyük oranda etkisiz hale getirerek cildi olumsuz yönde etkileyen toksit ve zararlı maddelerden korur. Bu sayede de zararlı maddelerden temizler.

Kırışıklık giderici özelliği ile kahve çekirdeği: Kahve çekirdekleri içerdiği uçu yağlar ve asitler yardımıyla ciltte meydana gelen kırışıklıkları giderir, cilt sağlığını korur ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Kahve çekirdekleri cildin nemlenmesini sağlar. Özellikle kuru ciltlerde meydana gelen kaşıntı ve dökülmelere engel olabilir. Arahidic Asit, Linoleik Asit, Oleik Asit, ve yağ asitleri ve esterleri bakımından zengindir. Bu özelliğinden dolayı cildin gözeneklerini açar ve kurumasına engel olur.

Saç sağlığını korumada kahve çekirdeği: Kahve çekirdekleri aynı zamanda saç sağlığı içinde önemli mineral içerir. Saçlara zarar veren unsurları ortadan kaldırdı ve sağlıklı, parlak bir görünüm verir.

Kilo dengelenmesinde, kahve çekirdeği: İçerdiği yararlı maddelerinin yanı sıra kahve çekirdeğinin iştahı bastırıcı özelliği ile kilo dengelenmesinde yarar sağladığı söylenebilir.

Peki, kahve çekirdeği ile yapılmış kahve nasıldır?

Tüm kahve tiryakilerinin en merak ettiği soru kesinlikle bu olmalı. Kahvenin çekirdek olan formu kahvenin uzun süre taze kalması için çekirdek kahve olarak saklanması en idealidir. Ayrıca demleneceği zaman istenen miktar ve demleme şekline göre öğütülen çekirdek kahve ile hazırlanan kahveler çok daha taze ve lezzetli olur.

İkili ilişkilerdeki en güzel, en naif ifade olan kırk yıl hatır almanın temeli olan kahveler. Gönülden gönüle bağ kuran yegane içecek. Bu ifadeden de anlayacağımız üzere kahve kültürümüzün temel taşlarından biri. Bu temel taşı en küçük hali olan çekirdek kahveyi incelemeye ne dersiniz?

Çekirdek kahvenin yararları nelerdir?

İkili ilişkilerde ki güçlü bağların kurulmasına yardımcı olmasının yanı sıra çekirdek kahve nin birçok yararı bulunmakta. Bu yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Antioksidan özelliği ile kahve çekirdeği: Kahve çekirdeklerinin içerdiği asitler vücutta bulunan serbest radikallerin etkilerini 10 kata kadar azaltabilir. Bahsettiğimiz üzere antioksidan özelliği sebebi ile cilt sağlığı için yararlıdır.

  2. Toksit koruyucu özelliği ile kahve çekirdeği: Bahsettiğimiz üzere kahve çekirdekleri serbest radikalleri büyük oranda etkisiz hale getirerek cildi olumsuz yönde etkileyen toksit ve zararlı maddelerden korur. Bu sayede de zararlı maddelerden temizler.

  3. Kırışıklık giderici özelliği ile kahve çekirdeği: Kahve çekirdekleri içerdiği uçuk yağlar ve asitler yardımıyla ciltte meydana gelen kırışıklıkları giderir, cilt sağlığını korur ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.Kahve çekirdekleri cildin nemlenmesini sağlar. Özellikle kuru ciltlerde meydana gelen kaşıntı ve dökülmelere engel olabilir. Arahidic Asit, Linoleik Asit, Oleik Asit, ve yağ asitleri ve esterleri bakımından zengindir. Bu özelliğinden dolayı cildin gözeneklerini açar ve kurumasına engel olur.

  4. Saç sağlığını korumada kahve çekirdeği: Kahve çekirdekleri aynı zamanda saç sağlığı içinde önemli mineral içerir. Saçlara zarar veren unsurları ortadan kaldırdı ve sağlıklı, parlak bir görünüm verir.

  5. Kilo dengelenmesinde, kahve çekirdeği: İçerdiği yararlı maddelerinin yanı sıra kahve çekirdeğinin iştahı bastırıcı özelliği ile kilo dengelenmesinde yarar sağladığı söylenebilir.

Peki, kahve çekirdeği ile yapılmış kahve nasıldır?

Tüm kahve tiryakilerinin en merak ettiği soru kesinlikle bu olmalı. Kahvenin çekirdek olan formu kahvenin uzun süre taze kalması için çekirdek kahve olarak saklanması en idealidir. Ayrıca demleneceği zaman istenen miktar ve demleme şekline göre öğütülen çekirdek kahve ile hazırlanan kahveler çok daha taze ve lezzetli olur. Sizde kahve çekirdeğinden gelen bu benzersiz lezzeti merak ettiğiyseniz, Türkiye’de kahve denilince ilk akla gelen firma olan Kahveciniz’e bakabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.