Sırala
Görünüm:
Toplam 16 ürün görüntüleniyor.

Sıcak çikolatalar

Soğuk kış günlerinde adeta içimizi ısıtan hatta ısıtmakla kalmayıp mutluluk veren bir içecek sıcak çikolata. Dışarıda hafif kar yağarken, sıcacık evin içinde sıcak çikolata eşliğinde kitap okumak herkesi sevebileceği türden bir aktivedir.

Günümüzün en güzel tadı, çikolataların kökeni uzun yıllara dayanır

Günümüzde vazgeçemediğimiz özellikle mutluluk hormonu salgıladığı için adeta o tüm kalorileri yok saydığımız çikolatanın tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Bu benzersiz lezzet insanlığa damga vurmuş bir tatlı türü olduğunu söyleyebiliriz. Çikolotların  temeli, M.Ö. 1500 yılına kadar gittiiği düşünülmektedir. İnsanlığın köklü uygarlıklarından biri olan Aztekler zamanında çikolata yenilecek bir tatlı çeşidi olmaktadn ziyade, cenaze törenleri veya kutlamalar gibi özel ve dini günlerderde kullanılmak üzere tüketilen bir tatlı çeşidi imiş. Çikolatanın ham maddesi olan kakao ise o kadar değerli bir olguya sahipmiş ki alışveriş zamanlarında para yerine kullanılan bir değermiş. Bu kadar değerli bir yiyecek olan kakaoya Aztek uygarlığı “Tanrının Yiyeceği” anlamında kullanılan bir besinmiş.

  1. S. 1500 yıllarına gelindiğinde kakao içecek formuna geçiş sağlamıştır. Ardından 1600 yıllarında ise kakaonunu içine şeker eklemesi yapılarak günümüzdeki her kesimden insanın gönlüne taht kuran çikolata olarak karşıma çıkmaya başlamıştır.

Temeli bu kadar uzun yıllara dayanmasının yanı sıra çikolatanın saymakla bitmeyen yararları bulunmaktadır.

Çikolata, hafızayı güçlendirir: Tadının yanı sıra çikolata içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde hafızayı koruyucu ve güçlendirici bir yapıya sahiptir.

Çikolata, antioksidan görevi yapar: Son yıllarda sık sık duyduğumuz bir kelime olan antioksidan, çikolatanın yapısında bulunmaktadır. Vücudumuz için oldukça yararlı olması ile bilinen antioksidan, çikolata severlerin gönlüne taht kuran bir diğer çikolatanın özelliklerinden.

Çikolata, kalp krizi riskini azaltır: Yapısındaki mineral ve bileşenlerin çok olmasından dolayı çikolata, kanın incelmesinde yarar sağlar bu sebeple çikolata yemenin kalp sağlığı için aynı zamanda kalp krizi riskini düşürdüğü ve felç riskini azalttığı söylenebilir.

Çikolata, bağışıklık sistemini güçlendirir: Yapısındaki mineral ve bileşenlerin çok olmasından dolayı çikolata, bağışılık sistemini güçlendirici bir yapıya sahiptir. Çikolata yiyecek hastalıklara yakalanma riskinizi minimize edebilirsiniz.

Çikolata, mantıklı düşünmenizi sağlar: Yapısındaki mineral ve bileşenlerin çok olmasından dolayı çikolata, stres anında mantıklı düşünmeyi sağlar. Bu sebeple yoğun çalışma hayatında yediğiniz küçük bir parça çikolata bile işlerinizi su gibi berrak olarak görmenizi sağlar.

Çikolata, sinir sisteminizi harekete geçirir: Yapısındaki mineral ve bileşenlerin çok olmasından dolayı çikolata, stres anında mantıklı düşünmeyi sağladığına değinmiştik. Buradan hareketle çikolatanın sinir sisteminizi harekete geçirdiğini buna bağlı olarak refleks bakımından güçlendirici ani tepki vermenizi sağlayacağını da belirtebiliriz.

Çikolata, görsel-duyusal reaksiyonları iyileştirir: Yapısındaki mineral ve bileşenlerin çok olmasından dolayı çikolatanın stres anında mantıklı düşünmeyi sağladığına aynı zamanda sinir sisteminizi harekete geçirdiğini buna bağlı olarak refleks bakımından güçlendirici ani tepki vermeye etki ettiğini belirtmiştik. Bu iki maddeye bağlı olarak yediğiniz bir parça çikolatanın görsel-duyusal reaksiyonları iyileştirici ve güçlendirici bir etkisinin olduğunu da belirtebiliriz.

Çikolata, yorgunluk halini ortadan kaldırır: Yapısındaki mineral ve bileşenlerin çok olmasından dolayı çikolata, sinir sisteminizi harekete geçirdiğinden bahsetmiştik buna bağlı olarak yediğiniz bir parça çikolatanın yorgunluk hissiyatınızı giderici bir etkisinin olduğunu da söyleyebiliriz.

Çikolata, idrar söktürücüdür:  Yapısındaki mineral ve bileşenlerin çok olmasından dolayı çikolatanın antioksidan özelliği gibi vücuda faydalı bir özelliğinin olduğunu belirtmiştik. Çikolatanın bir diğer vücut metabolizmasına katkı sağlayan etkisi ise idrar söktürücü bir özelliğe sahip olmasıdır.

Çikolata, ağrıyan dokularda ağrı azalmasını sağlar: Yapısındaki mineral ve bileşenlerin çok olmasından dolayı çikolatanın antioksidan özelliği gibi vücuda faydalı bir özelliğinin olduğunu belirtmiştik. Bu özelliğe bağlı kalarak çikolatanın ağrıyan dokularda ağrı azalmasını sağladığını söyleyebiliriz.

Çikolata , cildi güzelleştirir: Yapısındaki mineral ve bileşenlerin çok olmasından dolayı çikolata cilt bakımında önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple içeriğinde çikolata olan birçok maske ve peeling tarifi bulunmaktadır. Çikolatanın yapısında bulunan E vitamini cildi güzelleştirmesindeki yegane etkenlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Bu denli faydası olan bir tatlıyı, kış günlerinde yudumlayarak hem o anın yoğun hazzını yaşayıp hem de cildinize ve vücudunuza bir iyilikte bulunabilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.